Herceg a hétvégén már szépen sétált, főleg homokon, ott alig észrevehető a sántikálás. Betonon még rá-rá biccent, de egyébként jelentős a javulás. Ez egyelőre valószínűleg a szteroid injekció miatt van, amire azért volt szükség, hogy elkerüljük az ízület durva elcsontosodását, az arthrosist, ami gyógyíthatatlan sántasághoz vezet.
Szombaton már sétáltunk is 5 percet kézen, ahhoz képest jól sikerült, hogy a környék ismeretlen volt. Az ágaskodás és az egy helyben bohóckodás az nem maradhatott el most sem. Azután jött egy gyors fürdés, mert annyira jó idő nem volt, de az állandó istállóban álldogálástól, a "porosodástól" már vakargatta a sörényét, így muszáj volt kimosni. Takarójában szerencsére gyorsan megszáradt és láthatóan nagyon élvezte a finom meleget.
Bár vigyázunk a súlyára, hogy egyetlen plusz dekával se terheljük az ízületeit, a nassolás sem maradhatott el egyik nap sem, alma, répa, sárgadinnye formájában.
Ezennel befejeződött Herceg üllői kezelése, így búcsút inthetett kezelő orvosának
ból. Ezúton is köszönöm nekik a rengeteg segítséget és türelmet. Herceg némi biztatásra gyönyörűen felsétált a szalmával puhán bealmozott futóra (erre azért volt szükség, hogy ne kemény talajon ácsorogja végig a 200 kilométeres utat), megkapta az "utazó-szénáját" is, amihez egyből hozzálátott.
val kivittük egy rövid "próba" sétára, megmutattam mire kell figyelni és milyen talajon sétálhat naponta maximum kétszer, egyelőre 5 percet. A gyógyulástól függően fokozatosan fogjuk emelni a séta idejét.
ban töltheti a rehabilitációt! Bár nagyon messze van most tőlem Herceg és már most nagyon hiányzik, biztos vagyok benne, hogy jó kezekben van és a kezelések jelentősen hozzá fognak járulni a gyógyulásához.
jóvoltából pár hét múlva megkezdődhet Herceg homeopátiás kezelése is. A várakozásra azért van szükség, mert nemrégiben kapta utolsó szteroid injekcióját.
Magyar Derby Hiba volt Overdose-t felvezetni a Kincsem Parkban
2011.07.05. 22:24
Magyar Derby
Hiba volt Overdose-t felvezetni a Kincsem Parkban
Vasárnap felvezették Overdose-t a Kincsem Parkban, a Győztesek Körében azzal a céllal, hogy emeljék a Derbynap fényét, és talán az oda kilátogató nézők számát is. Mikóczy Zoltánnak azonban utólag be kellett látnia, hogy ez hiba volt részükről, Overdose ugyanis versenylázba került, feltüzelte magát, csak éppen versenyt nem kapott, amiben ezt a felgyülemlett energiát kiadhatta volna magából. Ezzel becsapták a lovat, és ugyan a nyár végi – ősz eleji versenyei elé beiktatott alagi pihenőjét ez csak kisebb mértékben zavarta meg, de a jövőben tartózkodni fognak az ilyesféle kitérőktől.
2011.07.05 Forrás: PannoniaOverdose
Dózinak nincs szüksége ortopéd patkókra
2011.06.30. 18:48
Dózinak nincs szüksége
ortopéd patkókra
Overdose másfél hete tért vissza Angliából Alagra, a múlt hét második felében pedig újrapatkolták. Dr. Szmodits Zsolt elmondta, hogy angliai patkolását követően az ascoti verseny előtt ismét jelentkezett Dózinál egy kisebb probléma, ami némileg a felkészülését is hátráltatta, így most azt tervezték, hogy hazatérve ismét ortopéd patkókat kap. Ám a röntgenfelvételek kielemzésekor arra jutottak, hogy nincsen rájuk szükség, mert szépen növekszik a pata talpi szaruja, azaz terhelhető pataszerkezete van, és lesz is a következő versenyekre.
Sok rajongó érdeklődött, hogy az angol pályák kicsit keményebb talaja nem viselte-e meg Overdose érzékeny patáit. A futamok után ugyan nem mutatta ennek semmi jelét, de teljes bizonyosságot csak a legutóbbi, immáron Alagon elvégzett újrapatkolás során szerezhettetek...
Dr. Szmodits Zsolt: Erre a múlt hét második felében, egy a megszokottnál rövidebb, három hetes periódus után került sor. A Haydock Park-i versenyen elhagyta egyik hátsó patkóját, ennek korrigálása ott azonnal megtörtént, illetve akkor vált időszerűvé az első paták újrapatkolása is.
Ekkor fellépett egy kis probléma, ami a tervezetthez képest egy pár napos plusz pihenőt jelentett a számára. Az ascoti versenyre való felkészítése ennek következtében egy kis zavart szenvedett. Azt azonban nem gondolom, hogy ez komolyan visszavetette volna a formáját.
Ascotban ragyogóan futott, csupán alig több mint egy hosszra a győztestől ért célba. Eszerint nem kizárt, hogy kicsivel erre is rá tudott volna tenni. Apropó, mit gondolsz a kívánatosnál keményebb talajú pályákról?
Dr. Szmodits Zsolt: Amikor megkezdte idei versenyszezonját, olyan szerencsés helyzetben voltunk, hogy már hosszú hónapok óta sem a patkoláskor, sem azt követőennem lépett fel pataérzékenység, vagy más probléma. Angliába is így utazott el.
Úgy gondolom, hogy a versenyek – sem a Haydock Park-i kifejezett kemény pályán, sem az ascoti közepesen kemény pályán való futása – nem okoztak gondot a patájának. Ám a kettő közti patkolásnál történt egy olyan jellegű korrekció, amire szükség volt, de egyfajta érzékenységet okozott néhány napra.
Ez azóta teljesen elmúlt?
Dr. Szmodits Zsolt: Az akkor készült röntgenfelvételek alapján az angliai kollégával egyeztetve felmerült annak a lehetősége, hogy Overdose most, az ascoti versenyt követő aktív pihenője alatt ortopéd patkókat viseljen. Ez a pataszerkezetének további javulását eredményezhetné, ezért is rövidítettük három hétre ezt a patkolási periódust.
Miután levettük a patkókat, a frissen készült röntgenfelvételek azt mutatták, hogy nagyon szépen növekszik a talpi szaruja, így végeredményben nem vált indokolttá az ortopéd patkó felhelyezése. Ezért hagyományos módon lett megpatkolva, és ha a talpi felülete nem is éri el azt a szaruvastagságot, mint az egy teljesen egészséges ló esetében elvárható lenne, de folyamatos javulást mutat. Tehát terhelhető pataszerkezete van, és lesz is a következő versenyekre.
Vártunk néhány napot ezzel a beszélgetéssel, hogy teljesen megbizonyosodhass Overdose patáinak patkolást követő állapotáról, hogy jelentkezett-e ismét az érzékenység...
Dr. Szmodits Zsolt: Semmilyen problémát nem mutatott. A pihenőjét tölti, de ez nem azt jelenti, hogy nem csinál semmit. Folyamatosan mozgatva van, a trénere által meghatározott rendben és időbeosztásban tölti az aktív pihenőidőszakát.
"Alapvetően ez a módszer arra épül, hogy lovad bízzon benned. Elfogad téged, vezetője lehetsz, hisz neked. Ha ez meg van, olyan feladatok elé tudod állítani, amelyek eddig problémát okoztak volna."
Az erőszakmentes lókiképzés egyre nagyobb teret hódít a lótartók körében. Ez talán annak köszönhető, hogy egyes módszerekkel a lovasok kudarcot vallottak, és szeretnének még egy esélyt adni önmaguknak és lovuknak. Másoknak pedig ez a módszer jelenti a kezdetet és segítségével hétmérföldes lépésekkel haladnak a lovukkal kialakított kapcsolatukban. E nemes állatok észjárására épülő program azonban nem új keletű dolog. Hazánkban a csikósok hasonlóan nevelték lovaikat, hiszen ha nem értették volna meg őket, nem lehetett volna olyan szoros kapcsolat közöttük. Az amerikaiaknak több pénzük jut a marketingre, így rengeteg módszer szivárgott be hazánkba az USA-ból. Talán a legismertebb egy amerikai cowboy, Pat Parelli módszere lett. Ez a tanítás számomra nem csak a lovam és köztem lévő kapcsolatot, vagy a lovaglást tette élvezetesebbé, hanem más területen is kiválóan kamatoztattam. Számomra nem a spanyollépés megtanítása a legfontosabb, hanem a lovammal kapcsolatos mindennapi életben ezeket a ló-lélekbarát módszereket miként tudom a legjobban hasznosítani.
Alapvetően ez a módszer arra épül, hogy lovad bízzon benned. Elfogad téged, vezetője lehetsz, hisz neked. Ha ez meg van, olyan feladatok elé tudod állítani, amelyek eddig problémát okoztak volna. Mióta a Parelli módszert alkalmazom, előfordult olyan eset is, hogy valaki jött hozzánk, aki lovamnak nem volt szimpatikus. Elég volt, hogy a szemébe nézve közeledett hozzá és úgy akarta megsimogatni. A lovam egyszerűen mögém bújt el, mint a kiscsikó az anyja mögé. A hagyományos módszert követő emberek persze kérkedve állnak szemléletem előtt, és azt gondolják, hogy az ember miért akar ló lenni? Az ember maradjon ember, a ló pedig ló! Mivel ismerem mindkét lehetőséget, úgy éreztem, hogy szívesebben leszek olyan, mint egy ló, ha ez segít abban, hogy lovam tiszteljen, és örömmel tegye, amit tesz. Amit pedig inkább a javára írok, hogy ő nem tud ember lenni. Sokszor láttam olyat, hogy a ló nem figyelt lovasára, csak az oldalába vágott sarkantyú, vagy a pálca bírta engedelmességre. Ennek ellentéte, amikor a lovad annyira megbízik benned, hogy nem kérdőjelezi meg döntéseidet, hanem végrehajtja a feladatokat.
De miért Pat Parelli tanította meg a lovamat inni? Miért is kellett a segítsége, amikor a lovak önállóan is képesek rá?
Íme a történet: A család új lakóhelyre, lovam pedig új karámba költözött. Régi otthonunkban a vízellátás nehezen volt megoldható, a vödrös technológiát alkalmaztuk. Mindig lelkiismeretesen figyeltem arra, hogy egy állat sose szomjazzon, ha már ki van szolgáltatva az embernek, mégis előfordult, hogy a nyári hőségben kevésnek bizonyult a karámba tett közel 50 liter víz. Amelynek felét természetesen kipancsolta, mikor egy-egy jó korty után lovam úgy gondolta, hogy már nem is szomjas… A családot pedig a munkahely egész napra elszólította, így nem tudtuk folyamatosan pótolni a mennyiséget. Ezért úgy döntöttünk, hogy az új karámba valahogy megoldjuk az önitatót. A közvetlen napfénytől pedig, hogy ne tudjon felforrósodni a fémszerkezet, le kellett árnyékolni. Így született meg az L alakú lemez terve, árnyékában az itatóval. A terv jó volt, csak adódott egy kis probléma. Kedves paripám nem szereti, ha valahonnan nem lát ki. A problémát csak tovább fokozta, hogy életében nem látott önitatót. És nem volt egy ló sem a közelben, aki meg tudta volna mutatni neki. Úgyhogy ketten maradtunk…
Ahogy megérkezett új helyére és birtokba vette a tágas karámot és a legelőt, úgy döntöttem, itt az ideje megtanulni a vízivást. Kötőfék, vezetőszár, répabot. A siker érdekében először csak a karámban játszottam vele, majd mikor minden jól ment, jöhetett az önitató. A hajtó és a yo-yo – játék tűnt a legcélravezetőbbnek a feladathoz, ennek ellenére az első tíz percben a közelébe sem volt hajlandó menni annak lemez-szörnyetegnek. Aztán minden újabb perc néhány lépésnyi közeledést eredményezett. Először csak a lemez széléhez mert odamenni, majd az orrával megérintette az önitatót. Később szétfröcskölte a csurig engedett tégelyben a vizet, végül belekortyolt, azonban csak addig, míg hozzá nem kellett érnie az önitató nyelvéhez. Első leckét sikeresen vette, tehát már tudja, hogy hol a víz, nem fél a takarástól sem. Újabb kérdés vetődött fel: Vajon mit szól a pesszegős szelephez? Mikor már biztonságban érezte magát közvetlen az önitatónál, megnyomtam a szelepet. Ijedten hátratolatott, gondolván a víz nem szokott hangot adni. Ezt is addig ismételtem, amíg nem zavarta a sziszegés. De azt mégsem tudtam neki megmondani, hogy azt meg kell nyomnia, ha inni akar. Nem maradt más lehetőség, mint megvárni, amíg maga rá nem jön. További két napon keresztül folyamatosan parelliztem vele, egyre hosszabb száron engedve, hogy abszolút biztonságban érezze magát a lemezzel árnyékolt önitató társaságában. Nagyon sajnáltam, de úgy döntöttem, hogy csak reggel és este adok neki egy-egy vödör vizet, hogy valamelyest szomjas legyen nap közben, mert akkor sosem fog rájönni, hogy mire jó az a furcsaság a karám szélén.
A harmadik napon végül mindent feltett egy lapra. Az ablakból figyeltem, mikor odajött az önitatóhoz és szomját oltva legalább 20 litert ivott. Nem zavarta sem a szelep, sem a vízpumpa berregő hangja. Ha nem ismertem volna ezt a módszert, valószínű még mindig vödörben hordanám a vizet, és nem lehetne olyan büszke magára lovam sem, hogy van valami, amit önállóan működtet.
Somos Evelin Viktória
Légy Te is az Epona Lovasiskola diákja!
2011.06.30. 14:38
Oktatás – képzés az Epona Spanyol Lovasiskolában
Légy Te is az Epona Lovasiskola diákja! Jelentkezz július 20-ig!
Még néhány fiatal lovas felvételt nyerhet az Európa hírű Epona
Spanyol Lovasiskolába, ahol
nappali rendszerű szakiskolai képzésben tanulhat lótenyésztést
, belovaglást és lovasoktatást
ösztöndíj juttatás mellett. Lovagolni tudó 17-23 éves fiatalok
jelentkezését várják.
Érdeklődés, időpont-egyeztetés : +36 30 943-7240.
Az Epona Spanyol Lovasiskoláról
Az Epona Spanyol Lovasiskola 2007-ben alakult, a tanulók
számára 20 magasan képzett mén áll rendelkezésre.
A gyakorlati oktatást Borsó Ágnes és Borsó Dorottya végzik,
spanyol edzőkkel kiegészítve, az elméleti tárgyakat dr. Németh
Csaba vezetésével sajátítják el a tanulók. A képzés a gyakorlatra
épül.
Az Epona Spanyol Lovasiskola tanulói
A tanulóknak lehetősége nyílik a magas szintű lovastudás
megszerzése mellett a tenyésztésben, lótartásban és fiatal lovak
képzésében is gyakorlatot szerezni. Tudásukat már tanulóéveik
alatt színvonalas bemutatókon kamatoztathatják.
Oktatás – képzés az Epona Spanyol Lovasiskolában
A képzésről
Az Epona Spanyol Lovasiskola államilag elismert szakképző
iskola. A képzés 5 évet vesz igénybe, mely a következőképpen épül
fel: 2 év lótenyésztési ismeretek, 2 év belovaglási ismeretek, 1 év
felkészülés a mestervizsgára. Ennek megfelelően a végzett tanulók
három oklevelet kapnak kézhez: lótenyésztő, belovagló, oktató.
A gyakorlati képzés 8 és 14 óra között zajlik a hét öt napján egyéni
és csoportos foglalkozások keretében. Az elméleti oktatás heti két
délután történik.
A képzés a tanulók számára ingyenes. A tanulók ösztöndíjat
kapnak, kollégiumi elhelyezésre, középiskolai, egyetemi
tanulmányok folytatására a Lovasiskola időbeosztásának
figyelembe vételével van lehetőség.
Felvételi követelmények:
* A képzésben 17-23 év közötti tanulók vehetnek részt, a felvétel
végzettséghez nem kötött.
* M szintű lovastudás, melyet a felvételi vizsga során kell
bemutatni
Az Epona Spanyol Lovasiskola tanulói
A felvételi menete:
A felvételi vizsga Száron, a jelentkezővel egyeztetett időpontban
zajlik. A felvételi vizsga első része egy elbeszélgetés, ezt követi a
lovaglás, melyhez a lovat az Epona Spanyol Lovasiskola biztosítja.
Jelentkezés: 2011. július 20-ig.
Jelentkezés és további infók:
Borsó Béla: +36 30 943-7240
>> Epona Lovasiskola Bemutatói a Budai várban!
Légy Te is az Epona Lovasiskola diákja! Jelentkezz július 20-ig!
Még néhány fiatal lovas felvételt nyerhet az Európa hírű Epona
Spanyol Lovasiskolába, ahol
nappali rendszerű szakiskolai képzésben tanulhat lótenyésztést,
belovaglást és lovasoktatást
ösztöndíj juttatás mellett. Lovagolni tudó 17-23 éves fiatalok
jelentkezését várják.
Érdeklődés, időpont-egyeztetés : +36 30 943-7240.
Az Epona Spanyol Lovasiskoláról
Az Epona Spanyol Lovasiskola 2007-ben alakult, a tanulók
számára 20 magasan képzett mén áll rendelkezésre.
A gyakorlati oktatást Borsó Ágnes és Borsó Dorottya végzik,
spanyol edzőkkel kiegészítve, az elméleti tárgyakat dr. Németh
Csaba vezetésével sajátítják el a tanulók. A képzés a gyakorlatra
épül.
Az Epona Spanyol Lovasiskola tanulói
A tanulóknak lehetősége nyílik a magas szintű lovastudás
megszerzése mellett a tenyésztésben, lótartásban és fiatal lovak
képzésében is gyakorlatot szerezni. Tudásukat már tanulóéveik
alatt színvonalas bemutatókon kamatoztathatják.
Oktatás – képzés az Epona Spanyol Lovasiskolában
A képzésről
Az Epona Spanyol Lovasiskola államilag elismert szakképző
iskola. A képzés 5 évet vesz igénybe, mely a következőképpen épül
fel: 2 év lótenyésztési ismeretek, 2 év belovaglási ismeretek, 1 év
felkészülés a mestervizsgára. Ennek megfelelően a végzett tanulók
három oklevelet kapnak kézhez: lótenyésztő, belovagló, oktató. A
gyakorlati képzés 8 és 14 óra között zajlik a hét öt napján egyéni és
csoportos foglalkozások keretében. Az elméleti oktatás heti két
délután történik.
A képzés a tanulók számára ingyenes. A tanulók ösztöndíjat
kapnak, kollégiumi elhelyezésre, középiskolai, egyetemi
tanulmányok folytatására a Lovasiskola időbeosztásának
figyelembe vételével van lehetőség.
Felvételi követelmények:
* A képzésben 17-23 év közötti tanulók vehetnek részt, a felvétel
végzettséghez nem kötött.
* M szintű lovastudás, melyet a felvételi vizsga során kell
bemutatni
Az Epona Spanyol Lovasiskola tanulói
A felvételi menete:
A felvételi vizsga Száron, a jelentkezővel egyeztetett időpontban
zajlik. A felvételi vizsga első része egy elbeszélgetés, ezt követi a
lovaglás, melyhez a lovat az Epona Spanyol Lovasiskola biztosítja.
Jelentkezés: 2011. július 20-ig.
Jelentkezés és további infók:
Borsó Béla: +36 30 943-7240
>> Epona Lovasiskola Bemutatói a Budai várban!
Overdose a világ élvonalában - egy hosszra a győztestől
2011.06.15. 10:45
Royal Ascot
Overdose a világ élvonalában -
egy hosszra a győztestől
Ez lehet a világ legnagyobb versenynapja? – kérdezte mai címlapján a lóversenyzés bibliája, a Racing Post. Hiszen ma indult Ascotban a háromszoros világbajnok Goldikova, továbbá a hat versenyét átlagosan hat hosszal nyerő, veretlen angol csodaló, Frankel. Ott voltak a legjobb lábon álló sprinterek, egy amerikai rakéta, Bridgestone, a dél-afrikai Sweet Sanette, aki legutóbb Hong-Kongban legyőzte a távol-kelet legjobbját Sacred Kingdomot, az ausztrál Star Witness, aki többször is küzdelemre késztette Black Caviart, a világ jelenleg legjobbnak tartott sprinterét. Továbbá a legjobb angolok.
Köztük kellett Overdose-nak helytállnia, akit az utolsó napon kissé hanyagoltak a kasszáknál, talán a fogadók is figyeltek a keményedő talajra, és tudták, hogy az neki nem jó. Sajnos nem esett elég eső, viszont idén először fordítva állították be a lovakat a startgépbe, így a közönség felőli korláthoz közel futhatott. Mégis féltettük, mert elsőnek vitték be a startgépbe, és 18 másik lovat kellett kivárnia. Ennek ellenére jól indult, hatszáznál még egyszer indította Suborics, és kilencszáznál még nem biztos, hogy kiegyeztünk volna egy második hellyel. Végül negyedik lett, nyakhosszra a harmadiktól, akitől egy hosszra volt a győztes Prohibit, őt fél hosszal követte az ausztrál Star Witness, ám Overdose mögött csak két és negyed hosszra következett az ötödik War Artist, a badeni Arany Ostor két évvel ezelőtti győztese, a haydocki első és második pedig sehol. Négyen lényegében távolozták a hatalmas mezőnyt.
Suborics a verseny után elmondta, ha még egy napig esik, ők győznek, az idomár, Jozef Roszival igen meg volt elégedve, és most sajnálta igazán, hogy olyan későn érkeztek Angliába, ami a haydocki jó szereplésbe került. Bár így is kevesellte az azóta eltelt három hetet, és ő is hiába imádkozott még egy kis esőért.
Amikor Mikóczy Zoltánt kérdeztük, épp az ascoti versenypálya igazgatója gratulált neki, áradozva, hogy nem tud arról, valaha visszatért-e volna a világ élmezőnyében ilyen súlyos patairhagyulladás és maradandó patasüllyedés után egy angol telivér.
Mikóczy elmondta, hogy már tegnap véletlenül megtudták a pályaigazgatótól, hogy idén először fordítva állítják a lovakat a startgépbe, de ezt nem verte nagydobra, hiszen mindenki titkolta, milyen utasítást ad, kifelé vagy befelé húzzon a lova, vagy maradjon középen, ahol a legkeményebb, a legnehezebb a pálya. Szerinte nem ezen múlt, bár kétségtelenül segítette a versenyét, hogy ilyen hamar élre tudott állni. Természetesen ő is a győzelemről álmodott, de reálisan nézve nagyon meg van elégedve, hiszen Overdose bizonyította, hogy Group I-es szinten is ott a helye a legjobbak között, és még jobb eredményeket érhetnek el, ha végre megfelelő feltételeket tudnak teremteni ehhez.
Csak még annyit, Goldikovát megverték, Frankel pedig hiába vezetett a szokásos hat hosszal, a végén épp hogy be tudott esni elsőnek fél hosszas előnnyel.
Ascotban a királynő ruhájára is fogadni lehet, a krém színű tízszeres pénzt hozott.
Mikóczy Zoltán és Jozef Roszival tréner fél órával a verseny előtt bizakodóan tekint a jövőbe.
Andreas Suborics, Overdose lovasa az utolsó pillanatban érkezett meg Ascotba. Itt azért kiabál, mert a mobilját a taxiban felejtette.
Szmodits Zsolt állatorvosnak is kötelező volt a zsakett.
Járai Zsigmond, a társtulajdonosok egyike Overdose-t mutatja a jártatóban báró Gelsey Vilmosnak, aki angliában él, és egy régi nagy futtatócsaládból származik.
Overdose a jártatóban.
Mikóczy Zoltán egyre kevésbé nyugodt, ahogy közeledik a verseny pillanata.
Járai Zsigmond, a társtulajdonosok egyike, aki talán itt utasít vissza egy vételi ajánlatot.
Suborics a jártatóban.
Mint mindenhol, itt is lobogott az alagi piros-fehér-zöld zászló.
Overdose megmászása.
Dózi szerencsére most nem volt olyan nyugodt, mint a Haydock Parkban.
200 méterre a céltól, a második emelkedőnél még versenyben van az első helyért (jobbra, piros mezben).
70 méterrel a cél előtt négyen elszakadtak a többiektől.
Overdose hatalmas küzdelemben a második-harmadik helyért.
Overdose a célvonalon.
Ugyanez a másik oldalról, a cél előtt néhány méterrel...
... és a célvonalon, egy hosszra a győztestől.
A cél után Suborics már kiengedte Dózit.
Overdose mögött a haydocki második, Kingsgate Native, a két évvel ezelőtt ascoti győztes. Most két és fél hosszal Dózi mögött csak a hatodik lett.
Suborics arcán látszik, milyen kevés hiányzott a dobogóhoz.
Az ascoti pálya, amelyen évente mindössze tizenhárom versenynapot tartanak.
A kis magyar tábor elégedett a futam után. Balról: Roszival idomár, Suborics lovas, Mikóczy tulajdonos, Horváth Béla a társtulajdonosok egyike és Szmodits állatorvos.
59-en neveztek, előbb 35-re szűkült a mezőny, majd 21-re. Ami, ha így marad, a közelmúlt legnépesebbje lesz, lévén az elmúlt három évben „csupán” 13-15 ló indult a Royal Ascot nyitónapjának Group I-es sprintversenyében. Overdose eddig egyedül az érvénytelenített párizsi Prix de l’Abbaye-ben futott ennyi ló között (akkor 20-an voltak). Ám korántsem biztos, hogy kedden mind a 21-en starthoz állnak, hiszen hétfő reggel 10 óráig még törölhetnek lovakat, ami annál is valószínűbb, mert közülük többen állnak még a Royal Ascot másik rövidtávú versenye, az 1200 méteres szombati Golden Jubilee Stakes startlistáján is. Overdose-zal együtt nyolcan vannak itt a Temple Stakes mezőnyéből.
Élő közvetítés: 15:30 - 19:45
A sportM műsorán!
Az óra és perc magyar idő szerint értendő.
Ismétlések:
június 14-én: 20:00
június 15-én: 02:00, 14:45, 19:45
június 16-án: 03:45, 14:00, 22:45
június 17-én: 14:45, 22:15
június 18-án: 03:45
Overdose ascoti ellenfelei:
1.
ARCTIC Tréner: Tracey Collins (IRE) / Lovas: P. Shanahan
Vitt súly: 59,0 kg / 4 éves / startbox: 6
Idén még nem futott, tavaly is csak háromszor, két Group III-as futamban helyezetlenül végez, Párizsban a Group I-es Prix de l’Abbaye-ben viszont felér az utolsó pénzes helyre, a győztestől 3 1/4 hosszra ötödik. Kétéves szezonjában négyből hármat nyer, köztük egy Group III-ast az írországi Curragh-ben.
2.
BRIDGETOWN Tréner: Todd A. Pletcher (USA) / Lovas: John R. Velazquez
Vitt súly: 59,0 kg / 4 éves / startbox: 11
Ez lesz az első európai versenye, korábban csak Amerikában futott, ahol 12 versenyéből hatszor nyer, háromszor második, és ötödiknél egyszer sem rosszabb. Hat Group-versenyéből pedig egyet nyer, és kétszer második. Máig tenyésztője tulajdonában áll. Idei szezonját két győzelemmel kezdi (Tampa Bay és Gulfstream), majd a Kentucky Derby helyszínén, a Churchill Downs-ban egy Group III-asban közeli második. Ezer méterre idén már repesztett egy szédületes, 54,03-as időt!
3.
GROUP THERAPY Tréner: David Barron / Lovas: Shane Kelly
Vitt súly: 59,0 kg / 6 éves / startbox: 19
A Temple Stakesben egy hosszal végez Overdose előtt. Előtte, az április végi newmarketi Group III-asban későn indul, korán el is fárad, csak 11. Tavaly második az ezer méteres, goodwoodi Group II-es King George Stakes-ben, és egy sandowni szintén ezres Group III-asban. Nagyon változó formákat mutat, 22 startjából kilencszer dobogós, de nyolcszor tizedik, vagy rosszabb. Ascotban már háromszor futott, mindig hendikepekben és mindig 1000 méterre, egy első és egy második helyet szerezve.
4.
IVER BRIDGE LAD Tréner: John Ryan / Lovas: Michael O'Connell
Vitt súly: 59,0 kg / 6 éves / startbox: 13
Négyéves kora ellenére már 35 versenyben futtatták, 4-szer győz, és további 11 alkalommal ér dobogóra. Idén már hatszor futott Dubaiban és négyszer Angliában. Kétévesen még felért két Group III-as dobogójára, azóta viszont ez csak Listed versenyeken jött neki össze. Kor
Royal Ascot Overdose-nak nem volt szerencséje a sorsoláson
2011.06.14. 21:54
Royal Ascot
Overdose-nak nem volt szerencséje a sorsoláson
Vasárnap kisorsolták a keddi King’s Stand Stakes startbokszait, Overdose a 15-öst kapta. A baloldali, azaz a közönséghez közelebbi széléről kezdődik a számozás, azaz Dózi a távolabbi széléhez közel fog elstartolni.
A két rövidtávú ascoti nagyversenyben többször is húsz vagy annál több ló futott, ilyenkor mindig két részre szakadt a mezőny, a fele a pálya bal szélén, a másik a jobb szélén szinte külön versenyt futott. Az elmúlt években azonban a King’s Stand Stakesben a jelenleginél jóval kevesebb induló többnyire a pálya bal oldali korlátja mellé húzott. Persze nem lehet előre tudni, most hogyan fog történni, de ha utóbbi forgatókönyv valósul meg, az azt jelenti, hogy Overdose-nak akár jópár méterrel többet kell futnia, mire lehúz a barrierre, mint az alacsonyabb számú startbokszból, a pálya bal széléről induló lovaknak, itt pedig őrületes iramban kezd mindenki, s pár métert is nehéz behozni. Ha viszont kihúz a jobb szélére, akkor az is előfordulhat, hogy szinte egyedül fog futni.
Az ascoti a világ egyik legszélesebb pályája, a két szélén futó lovak nem érzékelik egymást, így hiába végez valamelyikük a saját oldalán az élbolyban, az lehet, hogy az „összesítésben” csak a középmezőnyre elég. A két tízbokszos startgépet a pálya középvonalával szimmetrikusan vagy a bal szélénél kezdve állítják fel (elvileg három fér el a pálya teljes szélességében, most kettőre van szükség), utóbbi eset meglehetősen előnytelennek tűnik a tízesnél magasabb startszámú lovaknak, így Overdose-nak is, ráadásul lovasának villámgyorsan kell döntenie, merre húzzon, s egy biztos, ascoti tapasztalatokkal nem rendelkezik.
A közvetlenül mellőle rajtoló lovak közül Monsieur Chevalier nem számít jó kezdőnek, legutóbbi versenyein mindig hátrányból indult, Prohibit szintén nem a startjaival szokott az élbolyba kerülni. Ugyancsak a jobb szélről indul a legnagyobb esélyes, az ausztrál Star Witness (a 18-asból), de ő is inkább a végén szokott nagy sebességgel zárkózni. Vagyis e pillanatban még nem tudni, sikerül-e a pálya közepét elkerülni, ahol a legkeményebb a talaj, s ami Overdose számára a legrosszabb.
Vasárnap délután már esett valamennyi eső, és az előrejelzés szerint újabb csapadék várható, ami jó hír, hiszen az elmúlt napokban a pálya egy kicsit keményebb lett, ám kérdés, hogy hétfő déltől kedd kora délutánig mennyit szárad vissza.
Ascotban nagy adag szerencsére van szükség, hogy valaki egy ilyen mezőnyben jól fusson. Egy biztos, szívesen cserélnénk a Temple Stakes győztesével, a hazai Sole Powerrel, aki a 2-es bokszot kapta, tehát azonnal viheti a sövény, pláne ha közvetlenül oda tolják a startgépet. Nem beszélve az előző futamban induló Goldikováról, aki három egymás utáni évben nyert a Breeder’s Cupon, ami a világbajnoki címmel ér fel, s csak hét ellenfele lesz. Ahogy a még veretlen Frankelnek, aki Overdose után indul, sem lesz tíznél több. Egy biztos, a világ legjobbjai között láthatjuk kedvencünket, amire száz éve nem volt példa.
2011.05.08-án Egy egyedülálló eseménynek lehettünk tanúi először Magyarországon: "A Világ legnagyobb lovának Természetes elindítása" (Csatlakoztatása és első lovaglása mind egyazon alkalommal!) Az eseményről képgaléria is készült, mely alább megtekinthető. A képeken a 3 éves angol import Sir Robin névre hallgató Shire mincsikó és "mgy" látszik!
Most hétvégén 11-12-én Pornóapátiban jön a Shire méncsikó elindítás II. (Út a Könnyed Lovaglás felé) és "mgy" Kurzus lesz látogatható!