Függetlenül attól, hogy milyen színű és méretű, fajtájú és vérmérsékletük ló, mindegyik ugyanúgy kommunikál. Minden mozdulatok konkrét jelentéssel bír. Ha a gyermeked ismeri ezeket a mozdulatokat, könnyebben lesz képes megfelelően reagálni a ló viselkedésére.
Első kontaktus a lovakkal
A lovak szeretnek barátkozni. Természetükből adódóan kíváncsiak, viszont mindent, ami mozog, potenciális veszélynek tekintenek. Éppen ezért a gyermekeknek és a felnőtteknek egyaránt, lassan, könnyedén kellene közeledniük feléjük és nyugodt hangon kellene szólniuk hozzájuk. Amikor feléje közeledsz, beszélj nyugodt, szelíd hangon. Ha a ló lágy nyihogással reagál, éppen üdvözöl. Miután a kezdeti bemutatkozás megtörtént, folyamatosan beszélj hozzá és közben próbáld megsimogatni a nyakát. Miközben beszélsz hozzá és simogatod, mindig legyél az oldalánál, így mindig tudni fogja, éppen hol tartózkodsz!
A lovak testbeszédének jelentése
Amikor a ló fülei előre állnak, azt jelenti, hogy figyel. Ha a mögötte lévő valamire vagy valakire figyel, akkor egyik vagy mindkét fülét derékszögben visszafelé csapja. Ha mereven és hegyesen előre hajtja őket, orrlyukai pedig kitágultak, a ló vagy a veszély forrását próbálja felmérni vagy pedig érdeklődik. Két oka van annak, hogy a ló a farkát suhintja. Ha csupán suhint és közben nem mutatja jelét a félelemnek vagy a haragnak, akkor csupán a legyeket próbálja távol tartani. De ha egyidejűleg rúg is, akkor valami felbosszantotta és arra figyelmezteti a többi lovat, hogy ne álljanak az útjába. Ha jól érzi magát és játszani szeretne, akkor bakol vagy ugrál. Ez különösen a csikókra jellemző. Ők amikor játszanak, ágaskodnak is.
Hogyan lehet felismerni a lovak vészjelzéseit?
Ágaskodással és rúgdosással vészjelzést is adhatnak. Ha valaki, esetleg egy másik állat figyelmeztetés nélkül mögé megy, a lovak a hátsó lábukkal rúgnak. Ezért annyira fontos, hogy soha ne menj mögé, anélkül, hogy figyelmeztesd a jelenlétedről. A lovak akkor is ágaskodnak és rúgnak, amikor veszélyben vagy csapdában érzik magukat. Ha rosszul bánnak velük, azt nem felejtik el és ennek megfelelően viselkednek.
Anna Sewell angol író, 1877-ben megjelent regénye, a Black Beauty, a lovak szemszögéből mutatja be a XIX. századi Anglia lovainak nehézségeit és az irántuk mutatott rossz bánásmódot és kedvességet. Eredetileg nem gyerekkönyvnek készült, de rövid idő alatt minden idők egyik legjobban eladott könyve lett.