Az évszak, mikor a lovak szabadságra mennek
2011.01.22. 18:23
Nemcsak a mindennapi stressz sújtotta átlagembereknek, hanem a lovaknak is szükségük van néha egy kis pihenésre. Télen rövidülnek a napok, egyre alacsonyabb a hőmérséklet, a kedvezőtlen időjárás miatt sokszor kellemetlen, vagy éppen lehetetlen a mindennapi munka, és a versenyszezonnak is vége szakadt. Ideje pár hétre szabadságra küldenünk egész évben szorgalmasan dolgozó lovunkat. Ez azonban semmiképpen ne jelentsen hetekig tartó, unalmas álldogálást az istállóban! Ne feledjük, a lovak számára az "aktív pihenés" épp olyan fontos, mint a gazdinak.
lovak_szabadsagra_mennek_kAhogyan egyre hosszabb ideig lesz sötét, és egyre hidegebb van, a lovak teljesítő képessége is csökken. Ez azzal magyarázható, hogy ilyenkor javarészt a fényingerek csökkenése miatt az anyagcsere is lelassul. Ezért érezzük úgy, hogy lustábbá válik a lovunk. Már ősztől fogva növekvő szőre a tél elejére eléri teljes nagyságát. Ez a jól szigetelő réteg a bőrről származó, zsíros tapintású korpa, rövid pehelyszőrök és hosszabb fedőszőrök keveréke.
Ne használjunk vakarót!
Már augusztustól figyeljünk oda arra, hogy a ló mélyebb szőrrétegeit ne vakarjuk fel vakaróval, ugyanis ez megzavarja a megfelelő szigetelés kialakulását, mivel a nedvesség ellen védő zsíros korparéteg egy részét eltávolítjuk. Másrészt az irritáló dörzsölés hatására a szőr még sűrűbb és hosszabb lesz. Ekkor aztán elő kell venni a nyírógépet, és megnyírni a lovat. Ezzel a folyamat kezdődik elölről.
Célra vezetőbb, ha a nagy bundát már ősztől fogva csak kefével és egy ronggyal tisztítjuk. Bízzuk inkább a lóra a szőrápolást, hagyjuk magától kedve szerint hemperegni (persze nem a sáros karámban). Viszont a lómosás (szappan nélkül!) még ekkor sem jelent problémát, amennyiben az említett szigetelőréteg érintetlen maradt. Magától értetődően ezért még esőben, hóban sem szükséges letakarni a lovakat.
Wellness-program lovaknak, avagy támogassuk az anyagcserét
Az anyagcsere támogatásán elsősorban az emésztés serkentését értjük. Ehhez pedig a legfontosabb az elegendő mennyiségű és jó minőségű struktúr ballaszt biztosítása. A ballasztanyag a bélben a tápanyag előrehaladását segíti azáltal, hogy ingerli a bélfalban levő, bélmozgásért felelős receptorokat. A legfontosabb ballaszttakarmányaink a széna- és a szalmafélék. Pihenő sport- és hobbilovak számára a téli szünet nyugodtabb napjaiban elsősorban a szálastakarmányok etetésére helyezzük a hangsúlyt, minimalizáljuk, vagy hagyjuk el az abraketetést, és ne etessünk energiadús koncentrátumot. Különösen javasolt ilyenkor egy háromhetes béltisztító, emésztésserkentő kúra, mikor a lenmag etetése kapjon hangsúlyt. Ennek során legalább háromnaponta etessük abrak mellé, vagy helyett a következő keveréket: kb. 10 dkg lenmagot, csipetnyi sót, két marék zabot és két marék korpát felöntünk forró vízzel, majd ha kihűlt, elosztjuk annyi részre, ahányszor abrakolunk. Ugyancsak jó dietetikai hatása van a répafélék (sárga-, cukor-, takarmányrépa), vagy téli alma kismennyiségű etetésének is.
A téli regeneráló programhoz hozzátartozik a ló napi mozgatása is, amely álljon minimum napi 3 órás, legjobb esetben egész napos szabad mozgásból a karámban, kifutóban, legelőn, illetve naponta egyszer futószáron, körkarámban, vagy jártatógépben mozgassuk át kb. 15-20 percig, épp hogy kissé megizzadjon. Arra törekedjünk, hogy lehetőség szerint a nap világos óráit kint tölthesse a szabadban, ugyanis a fény pozitívan befolyásolja az anyagcserét. A regeneráló program akkor lesz teljessé, ha a fizikai pihenést a pszichikai feltöltődés is kíséri. Hagyjuk, hogy ilyenkor lovunk lóként viselkedjen, jól ismert istállótársai társaságában a lóközösség tagjaként, átélve a szociális kontaktusokat. Nem nevezhető pihenésnek a ló számára a bezártság, még akkor sem, ha "aranyból van a kalitka", pláne egy sötét lyukban lekötve.
Hajrá mezítláb: le a patkókkal
Konzultáljunk a kovácsunkkal, mert ha a ló patájának szaruszerkezete megengedi, a szabadság 4-6 hete alatt célszerű levetetni a patkókat. Így hagyunk némi időt, hogy a szaru stabilizálódjék. Tudni kell, hogy a pataszarubetegségek, problémák zömmel a tartási, takarmányozási körülmények, hibák következményei. Egy hathetes vasalási szünet javítóan befolyásolja a szaru minőségét. A szünetet követő első vasalásnál azonban, mivel patkó nélkül az eredeti helyzetébe kerül a végtag, az esetlegesen előforduló lábállási hibákból fakadó korrekcióra nagyobb figyelmet kell fordítani. Végül ne feledjük, az állandóan patkolt ló lába számára is pihentetően hat néha mezítláb járkálni.
Védőoltások, féreghajtás
A pihenés időszaka ideális alkalmat kínál a lovak fertőző betegségei elleni vakcinázásra. Az azonban minden esetben különösen fontos, hogy az immunizálás előtt az állatorvos alaposan megvizsgálja a lovat, ugyanis az oltási időszakban minden lónak tökéletesen egészségesnek kell lennie. Ellenkező esetben az oltás nemcsak hasztalan, hanem káros is lehet, mert megbetegítheti a lovat.
Ugyanilyen fontos a lovak parazitái elleni tervszerű és megfelelő védekezés. Első helyen természetesen a bélférgek ellen. Ezzel kapcsolatban legjobb, ha egy lóhoz értő szakember állatorvos segítségére bízzuk magunkat, és közösen dolgozzuk ki a féreghajtási tervet. Célszerű a lovak székletéből mintát venni, és megvizsgáltatni az állatorvossal. Ő a mikroszkóp segítségével egyértelműen meg tudja határozni, milyen fertőzöttséggel állunk szemben. Így célzottan tudunk fellépni a paraziták ellen. Nagyon fontos, hogy lehetőség szerint váltogassuk a különböző hatóanyag-tartalmú szereket, valamint, hogy a férgek életciklusához alkalmazkodva végezzük a féreghajtást.
|