Öltözék
2011.01.21. 18:22
Ha szeretnéd tudni, hogyan öltözz fel lovagláshoz, illetve, hogy a versenyeken milyen öltözéket követelnek, olvasd el.
A lovas öltözéke több szempontnak is meg kell, hogy feleljen. Először is kényelmesnek kell lennie, és biztosítania kell a lovas szabad mozgását. A kényelem mellett fontos, hogy a lovas testrészeinek helyzete jól látható legyen, hiszen az oktató csak így tudja ellenőrizni, hogy a lovas helyesen ül-e, illetve megfelelő segítségeket ad-e. A lovagláshoz szükséges öltözékeket bármelyik lovaboltban beszerezheted.
Mivel a lovaglás fokozottan veszélyes sportág, a lovas fejét kemény bélésű sisak, úgynevezett kobak védi, amely három ponton rögzített, így a lovas a szíjak szétcsatolása nélkül nem veszítheti el azt. Több fajtája létezik, a lovastusa terepversenyén használt változattól az ugrópályákon elterjedt kobakokig. A díjlovagló versenyeken kobak helyett egy elegáns cilindert használnak, melyre egy vékony szalag van kötve. A western versenyeken úgynevezett western kalapot hordanak, ez nem más, mint a cowboy kalap. Ez alá lehet kapni western kobakot is, mely nem látszik ki a kalap alól, de véd a balesetek ellen esés esetén. Fogatversenyeken is kalapot használnak, a díjlovaglócilinderhez hasonló, de lehet bármilyen elegáns kalap.
A lovaglónadrágot a nyereghez való tapadás javítására használjuk, illetve varrásának köszönhetően a jobban igénybevett terülteteken, mindpéldául a térdtámaszokon, jobban meg van erősítve, így nem szakad szét, és dörzsölődik ki, mint pl. egy sima szövetnadrág. A bőrbetétes lovaglónadrág segítségével csúszkál a lovas a legkevésbé a nyeregben, míg a szövetbetétes nadrágok a legellenállóbbak. A versenyeken a hivatalos nadrágszín a fehér, de egyes versenyeken megengedett a vajszínű, és a krémszínű is.
A lovaglócipőt a biztonságosabb lovaglásra használják. Ez egy speciálisan kialakított cipő, talpa sima és puha, szára pedig a lehető legjobban illeszkedik a lovas lábszárának formájához. A lovaglócipő helyett régen csizmát használtak, ez ma már szinte csak versenyeken fordul elő. Nem lovaglásra kialakított cipőben, főleg sarok nélküli, illetve sportcipőben soha ne lovagolj, mert életveszélyes!
A lábszárvédő lovaglócipőhöz használatos, a csizma szárát helyettesíti. Több változata van, lehet kapni bőrből, velúrból és mosható változatból is. Ezen kívül létezik térdig érő, illetve a lábszár feléig érő változata is, ez utóbbit francia stílusú lábszárvédőnek nevezzük. A lovaglócipős-lábszárvédős öltözet ma már sokkal elterjedtebb, hiszen kényelmesebb, egyszerűbb felvenni, és nyáron kevésbé meleg.
A chaps (ejtsd: csepsz) egy western típusú lábszárvédő, mely hosszabb a sima lábszárvédőnél, kizárólag bőrből készül, és farmerre is felvehető, hiszen a western lovaglásban lovaglónadrág helyett farmert hordanak.
Lovaglókesztyűt nem csak a hideg ellen hordunk, hiszen nyáron is hordani kell. Ez a szárhoz való tapadást segíti, így csökkentve annak kicsúszását a kézből. A legtöbb lovaglókesztyűre úgynevezett gumistoppokat helyeznek, mely még jobban erősíti a tapadást. A lovaglókesztyűket megerősítik ott, ahol a szárat fogjuk, így növelve az ellenállást. A csuklónál tépőzárral állítható a mérete, így nem esik le a kézről. Versenyeken a hivatalos szín a fehér, díjugrató versenyeket megengedett a fekete is, terepversenyen a barna színű bőrkesztyű is.
Lovaglózakót versenyeken használnak. A hivatalos zakószín a fekete, de díjugrató versenyeken megengedett a piros és a sötétkék is, fogathajtásban világosszürke is lehet. Díjlovagló versenyeken frakkot használnak, melynek hátsó része hosszabb, középen elvágott. Terepversenyeken nem használják, helyette egy hosszú ujjú lovaglópulcsira vett gerincvédőt alkalmaznak. A western típusú versenyeken sincs zakó, ott hideg idő esetén westernkabátot használnak.
Lovaglóinget szinte csak versenyeken használnak. Ennek minden versenyágban fehérnek, vagy halványkéknek kell lennie, kivéve díjlovaglásban, ahol csak a fehér megengedett. Western versenyeken a lovaglóing egy egyszerű hétköznapban is használatos ing, mely általában kockás, színe lényegtelen.
A nyakkendőt is csak versenyeken viselik, általában csak díjlovagló versenyeken, de más szakágban is megengedett. Színe csak fehér lehet, illetve halványszürke.
|