Kantárok 4.
2011.01.21. 18:15
Zablák:
A zablák a ló szársegítségekkel való irányítását segítik. A „ló megzabolázása” és a „keménykezű” kifejezések a zablák használatából erednek, de az a hit, miszerint egy lovat zablával, illetve kemény kézzel kell engedelmességre bírni, téves. A ló szája igen érzékeny, ezért nem megfelel,túl erős zablát használva könnyű tönkretenni azt. Fontos tisztában lennünk azzal, hogy az erős zablák kizárólag gyakorlott lovasok kezébe valók.
Zablatípusok:
Egyszerű csikózabla és olívzabla:
Ez egyszer tört zablák csikók kiképzéséhez, illetve felnőtt lovak napi lovaglásához ajánlottak.
Zabla nagykantárhoz:
A nagykantárhoz egyidejűleg használunk feszítő- és csikózablát. Ezt használva a ló a lovas legkisebb szársegítségére is érzékenyen reagál.
Pálcás zabla:
Nehezen fordítható lovakhoz ajánlott. A pálca meggátolja, hogy a lovas a ló szájába húzza a zablakarikát.
D-zabla:
Valamivel erősebb, mint a csikózabla, alakja a pálcás zablához hasonlóan meggátolja, hogy a lovas a ló szájába húzza a zablakarikát.
Duplán tört zablák:
Bármely, tört zablatípus lehet duplán tört is. Mivel a zabla így kevésbé merev a ló szájában, ezek a zablák finomabbak, mint egyszer tört változataik.
Gumis zablák:
Számos fajtájuk létezik, a pálcás, a csikózabla a leggyakoribb. Érzékeny szájú lovaknak ajánlott.
Hackamore:
Segítségével a ló zabla nélkül lovagolható. A hackamore a lovas szársegítségére a ló állkapcsát szorítja meg. Erősebb és finomabb változatai is elterjedtek.
|