Lázár Zoltán
2011.02.08. 14:12
Beszélgetés Lázár Zoltán fogathajtó világbajnokkal
Fotó: Bíró János
Fotó: Bíró János
"Fontos, hogy ebben a sportágbabn is lehessenek csillagok, akikre nemzedékek néznek fel, s akiket nemzedékek akarnak utánozni." |
|
A civilizált világ ma nem az ókori, parti népek hosszú ingeinek, tógáinak, tunikáinak, dalmatikáinak, vagy a germánok elől-hátul lelógó és kétoldalt hónaljig szíjjal összefűzött, ujjatlan ruhadarabjának modernizált utódait hordja, hanem a turáni lovas-népek nadrágjainak, csizmáinak, öveinek, sapkáinak, csatjainak, kesztyűinek, fehérneműinek - elől, középen - végiggombolt, bevarrt ujjakkal ellátott kabátjainak, szabásdivatban módosuló, de alapformájában évezredek óta ugyanazon lényegét.
A civilizált világ a régi római és germán lovaglás helyett, amely a kengyelt nem ismerte, ma kengyelt, nyerget, sarkantyút használ, amelyeket amiket a turáni lovas-kultúrából hun, avar, és magyar közvetítéssel kapott. Nem rögzített tengelyű, kétkerekű, római és germán talyigákra ül, hanem fordítható tengelyű, négykerekű, "nomád" civilizációban kifejlesztett, magyar kocsikra, amelyeknek még a nevét is átvette. Az előbbiA fenti gondolatok Padányi Viktor, „Dentu Magyaria” – című művében olvashatók.
A kerék feltalálását a suméroknak tulajdonítják, akik számos kutató, történész és nyelvész véleménye szerint, szoros rokonságot mutatnak a magyarsággal. A kerék megalkotása után, törvényszerű volt a kétkerekű, majd a négykerekű, állattal vontatott kocsi típusok kifejlődése. Évezredek teltek el, a rúgós kocsi, vagyis a hintó feltalálásáig, amely ami a személyszállítást tette kényelmesebbé. Feltalálója egy magyar ember volt, a Győr megyei Kocs községből való. Így Kkocsi szavunk, a hintó elterjedésének köszönhetően, így számos világnyelvbe épült be.
A fogathajtás, mint versenyszám, már az ókori görög Olimpiákon is szerepelt, s a kocsiversenyspor márt a római császárok korában is népszerű volt. Az újkori és legújabb kori fogathajtás azonban, mint versenysport, alig száz éves múltra tekint vissza. A Nemzetközi Szövetség (FEI) 1970-ben nyilvánította hivatalos sportággá. Az első Európa Bajnokságot 1971-ben, Budapesten rendezték meg 1971-ben, négyesfogathajtó kategóriában.
E több évezredet átfogó, természetesen csak utalásokat tartalmazó ismeretek arra engednek következtetni, hogy nekünk magyaroknak, előd- vagy rokonnépeinknek, közvetett vagy közvetlen módon, de nem kis szerep jutott a lovas műveltség terjesztésében, ez által a civilizáció építésében. Nálunk fejlődött ki a világ egyik legsikeresebb könnyűlovas csapatneme: a huszárság is, amely Európa- szerte követőkre talált, s az angol gyarmatbirodalomnak köszönhetően, világszerte ismertté vált. Hosszasan lehetne még sorolni a magyar vonatkozású érdemeket úgy a lótenyésztésben, mint a különböző korokatú érintő lovas hadseregek teljesítményét illetően, úgy a lósportban, mint és a lovassportban egyaránt. Ám mi mMost azonban, maradjunk csak annál az egyszerű ténynél, hogy a fogathajtásban ma is a világ élvonalához tartozunk. Erről, a fogathajtásról és az ott történő zajló eseményekről beszélgettem Lázár Zoltánnal (33), fogathajtó világbajnokunkkal., egy budaörsi kávézóban.
|
Fató: Mitrov Gabriella
A mai fogathajtó versenyeken minek alapján hogyan értékelik a versenyzők teljesítményét?
A fogathajtás állandó változásokon megy keresztül, de alapvetően három versenyszámot különböztetünk meg. A díjhajtást, a maratonhajtást és az akadályhajtást. Ezek kettes és négyes fogatok bevonásával, valamint egyes fogat (mozgássérült) kategóriákban valósulnak meg. Az egyéni és a csapat eredményeket is díjazzák. Korábban, főleg nemzetközi versenyeken, külön értékelték a bemutatást, de az ítéletek sok esetben erősen szubjektívek voltak, ezért ezt a versenyszámot törölték.
Az elmúlt, közel negyven év magyar fogathajtó sportját, átfogóan hogyan jellemeznéd?
Amíg néhány évtizede a nemzetközi színtéren többnyire az arisztokraták úri passziója volt a fogathajtás, addig Magyarországon a téeszek és az állami gazdaságok támogatták a sportot. A rendszerváltoztatásig a magyar fogathajtás rendkívül eredményes volt. Utána, az addigi meglévő patronálókónusok elvesztek a sport számára és új lehetőségek után kellett nézni. Ma már a fogatok többnyire magán kézben vannak. Kivételt képez csak a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság jelent, mint állami tulajdonos, amelynek magam is a versenyzője vagyok.
Nagyon el kell el ismerniismerés illeti azokat a magyar fogathajtókat, akik a rendszerváltoztatásig a sportág „éllovasai” voltak, de tudni kell, hogy azóta igen sokat változott a sportág. Amíg korábban a kitartás, az ügyesség és a bátorság dominált, addig ma az ügyesség és a gyorsaság mellet, meghatározó lett a pénz és a technika is.
Miért meghatározó ma a pénz és a technika vált ennyire fontossá a pénz és a technika?
Kevés ló alkalmas erre a sportra. Nagyon nehéz Eezekre a lovakra nehéz rátalálni, nem könnyű őket kiképezni és néha új lovakat is kell vásárolni kell új lovakat is. Ma már Aa lótartás sem olcsó mulatság ma már. A kocsik színvonala, a szerszámok minősége, de az utazási, szállítási költségek mind-mind a sportköltségvetés részét képezik. Itt kell megjegyezniem, hogy van két versenyszám, ahol a hagyományok megtartásának figyelembevételével fejlesztenek. Igyekeznek ugyanis, megtartani a segédhajtók tradicionális öltözetét és a kocsik múltat idéző alakját.
Az utóbbi évtizedekben, években, az illetékesek igyekeztek úgy módosítani a szabályokat, hogy az a magyarok számára kedvezőtlen legyen. Látsz ebben valamiféle tendenciát, magyarellenességet?
Én jóhiszemű vagyok, aezt tehát semmiképpen.! Sőt, azt kell mondanom, hogy nagyon szeretik a magyarokat ebben a sportban. Viszont ha valakik rendszeresen, folyamatosan nyernek, a nézők a sportkedvelők és a versenyzők számára iskissé unalmassá válik a megmérettetés. Nem izgalmas a vetélkedés, ha előre megmondható, hogy ki lesz a győztes. Ezért – ha tetszik – a versenyek kiegyensúlyozottabbá, érdekesebbé tételének érdekében módosították a szabályokat, ami nekünk magyaroknak, kétségkívül nehézségeket okozott. Tehát a magyarok egyeduralkodásátmát akarták megszüntetni, ami a hetvenes években egyértelmű volt. Azonban, alkalmazkodóak vagyunk, és változatlanul jól szerepelünk.
|
|