Lázár Vilmos
2011.02.08. 14:00
id. Lázár Vilmos; Az "Aranykovács"
A Lázár testvérek a hazai és a nemzetközi fogathajtósport aranykönyvébe beírták nevüket, hisz eddigi sportpályafutásuk során ketten 15 világbajnokságon indultak és 11 arany-, 3 ezüst-, és 1 bronzérem fémjelzi eredményességüket. A honi sportsajtó, de a nemzetközi is elsősorban egy egy siker után a sportolót szólaltatta meg, holott a háttérben volt és van egy ember, egy házaspár, egy család, akik évtiezdek óta tudatosan épitgették, segitették, egyengették a két Lázár testvér Vili és Zoli útját, nemcsak a sportban, hanem az élet nem éppen sima utjain.
id. Lázár Vilmos mert most róla van és lesz szó, mindig a háttérben volt, de amikor kellett és ahol kellett hallatta hangját, elmondta és elmondja véleményét, mondjuk meg őszíntén sokak sokszor elis gondolkodtak, és gondolkodhattak rajta.
Gyakorlatilag 1997 óta érlelődik bennem az a gondolat, hogy erről az emberről az "ARANYAK KOVÁCSÁRÓL" írnom kell, de nem egy két sort, hanem egy hosszabb lélegzetű valami maradandót. Emlékszem, hogy amikor 1993-ban hazajöttek az amerikai VB-ről, amire már a kimenetel sem volt egyszerű, hisz akkor volt a fogatos tüntetés, nevezés hamisítás.... és ott a VB-n magyar lovakkal az osztrák Moser lett a világbajnok Lázár Vilmos előtt, aki ezüstérmes lett - de a csapatfőnök ma is állítja, hogy elvették fiától az aranyérmet - ott és akkor volt az első konfliktusuk az osztrák biróval Koluchal, akivel azóta sem tudtak kibékülni, mondjuk meg őszintén az osztrák tett is róla, hogy az emléke ne menjen feledésbe.
Azután jött 1997 Riesenbeck és 10 év után nem az esélyes Vilmos lett a világbajnok, hanem a kétnap után 5., helyen álló második VB-jén induló kisebbik Lázár a Zoli lett egyéniben világbajnok. Vilinek ott volt az ominózus rúdtörése - szóval ott és akkor mondta, nyilatkozta nekem id. Lázár Vilmos a Zoli egyéni győzelme után, hogy egyik szemem sír a másik meg nevet, örül - hisz itt valójában Vilinek kellett volna világbajnoknak lenni. Ott és akkor mondta, hogy akkor lesz igazán boldog, ha mindkét fia a dobogó tetején áll világbajnokságon. Erre sem kellett sokáig várni, hisz 1999, 2001, 2003-ban ott voltak a Lázár Testvérek a világ tetején, azaz mindketten világbajnokok lettek Kecskeméten, Riesenbeckben és Járdyban csapatban - megcsinálták azt amit a fogathajtósport történetében egyetlen nemzet fiainak sem sikerül háromszor védték meg világelsőségüket csapatban és egyéniben is három aranyérem van a gödöllői Domonyvölgyben lévő Lázár Lovaspark világbajnok termének vitrinjében, ahol az említett 15 világbajnoki érem mellett 11 magyar egyéni bajnoki legalább ugyanennyi csapatbajnoki aranyérem mellett még további 12 Magyar Hajtó Derby trófea is diszeleg. Ilyenkor mondja az ember, hogy az ezüst és a bronzérmeket már nem is tartják számon és mellette a sok hazai és nemzetközi versenyen elért sikereket.
Náluk aranyéremmel van kövezve pályafutásuk ősvénye - ahogy azt könyvében Dr Várady Jenő egykori siker kapitány megírta.
Az idősebb Lázár gyerek a Vili 1989 óta, mig a kisebb a Zoli 1995 óta ott volt valamennyi kettes fogathajtó VB-n, Zoli a csapatfőnök és a család döntése után 19-re ahogy azt tőle megszoktuk lapot kért és egy bátor döntéssel 2004-ben kategóriát váltott és az un. királyi kategóriában a 4-eseknél is letette névjegyét, előbb Aachenbe elért csapatgyőzelemmel hívták fel magukra a nemzetközi közvélemény figyelmét a magyar hajtók, majd Kecskeméten 20 évvel a szilvásváradi VB-t követően ismét a világ tetejére hajtottak a magyarok - Lázár Zoltán egyéniben ezüstérmes, csapatban a Lázár Zoltán, Kecskeméti László, Dobrovitz József alkotta hármas aranyérmes lett.
Világra szóló siker aminek még mind a mai napig nincs vége, hisz bizonyára nagyon sok olvasónk ismeri a történetet, hogy az egyéni világbajnok német Michael Freund Mary nevű lova megbukott az "A" és azt követően a "B" dopping vizsgálaton - a Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) fegyelmi bizottsága ezévben úgy döntött, hogy a VB eredményét változatlanul hagyja, azaz nem veszi el a dopping vétségen megbukott némettől az aranyérmet - nem úgy az oimpián pozítiv tesztet produkáló lovasoktól, akiket ott és akkor az "A" teszt után megfosztották érmes helyezéseiktől - erre mondják azt, hogy a fogathajtás nem olimpiai sport és kit érdekel a szekerészek mit csinálnak. Állítólag a fellebezéssel éltek és élnek a magyar és a belga illetékesek, a hollandok fontolgatják, hogy mi lesz a vége? - kit tudja? - egyáltalán vége lesz e? Ilyen előzmények után mikor végül is a beszélgetésünk létrejött a Lázár Team főnőkével id. Lázár Vilmossal mi mással kezdhettük volna, mint az épp aktuálissal...
- Mit szól a FEI fegyelmi bizottságának döntéséhez?
- Mit szólhatnák, szóhoz se nagyon tudok jutni, példátlan, amit csináltak és csinálnak ez ügyben. Hivatalból a Magyar Lovas Szövetség fellebez, ehhez Zoli is kellett, őt is megkérdezték - bár ő mindig azt mondta, hogy a pályán szeretne világbajnok lenni, de ezen eset mellett se lehet szónélkül elmenni, mert ha ezt elsimítják, ezzel egy lavinát inditanak el, és ki tudja hol a vég?
- A lovak iránti érdeklődés vonzalom honnan eredeztethető Lázár Vilmos életében?
- Én Kőbányai gyerek vagyok, nem is ma születtem, hisz 1942.augusztus 8.-án születtem - szóval "OROSZLÁN" vagyok és akkor még sok ló volt azon a környéken, ott volt a sőrgyár és a söröskocsisokat, no meg lovaikat szájtátva ámultuk és bámultuk, az már maga a csoda az ünnepnapok kategóriájába tartozott, ha fel is ülhettünk rá. Emlékszem anyámtól a legnagyobb verést is akkor kaptam, amikor egy sörös felvonulásra elmentem - nem az volt a baj hogy elmentem, hanem hogy ő nem tudott róla. Én tudtam, hogy ha hazaérek nagy verés jár ezért, de akkora pofonokra nem számítottam, amit tőle kaptam, még ma is emlegetem. Nekünk nem volt lovunk, hisz apám finánc tiszt volt, de gyakran jártam nagyszüleimhez Esztergomba, akiknek nem volt lova, de a szomszédoknak, ismerösőknek volt, és ott sokat lovaztunk gyerek fejjel, nagy öröm volt, hogy hajthattam, felülhettem rá, ekekapáztunk. Vágyam mindig a ló és a kutya volt - elis határoztam, hogy ha lehetőségem és tehetősgem engedi lesz is lovam és kutyám. Nos lett mind kettő, nem is egy több.
- Miért fogathajtást és miért nem dijlovaglás,vagy military, avagy díjugratást választotta fiainak?
- Ez egy külön történet, de röviden - Bács megyében Hetényegyházán vettünk egy tanyát 1970 körül, amit utánna Bárdos Gyuri vett át tőlünk - szóval ott kezdődött a lovazásunk, volt a gyerekeknek pónijuk, azon tanultak meg lovagolni, de nekem a Zaliczay Józsinál már volt akkor 4-5-7 lovam, ekkor Mezőhegyesről kerültek Gergely Imre révén Aldátók, volt benne sportfélvér és nóniusz is. Mivel tanyánkra átjártak a hetényben élő világbajnok hajók Fülöp Sanyi, Bárdos Gyuri, bugacról Juhász Laci is gyakran volt nálunk, szóval az érdeklődésem és mondhatom érdeklődésünket a sikeres fogathajtó sport keltette fel. A gyerekek természetesen megtanultak lovagolni, sőt Zoli díjugró sportban sem volt tehetségtelen. Nem volt könnyű időszak a fogatépítés akkor az 1980-as években, de végül Vili 22 évesen első világbajnokságán 1989-ben Balatonfenyvesen csapatvilágbajnoki címet szerzett, egyéni aranyérmét 1999-ben Kecskeméten 32 évesen szerezte, Zoli segédhajtóként ott volt Vilivel az 1993-mas Gladstone (USA) VB-n 20 évesen, majd 1995-ben első VB-jén Poznanban. Világbajnok egyéniben ő 1997-ben Riesenbeckben (GER) 24 évesen lett. Ekkor már két fogatot kellett versenyeztetni VB-re kiállítani, ami nem kis feladat volt és nem kis e
|