Újj!!!!! Lovas táborok, meg minden lovas tárháza!!!
Menü
 
Kiképzés
 
Ló csemegék
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Mi a helyzet az istálloban?
 
Lovas rendezvények
 
Hogy találtál ide?
Hogy találtál ide?

Valamilyen oldalon megláttad a hirdetésem....
Valaki ajánlotta...
Valahogy ráukkantál.... ( hogy hogyan mond el a vk-ban)
Csak ugy ....
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Visszatérő vagy?
Lezárt szavazások
 
Lovagló leckék
 
Hirességek
 
Ajánló
 
Jeliztem

 

www.umiley.gportal.hu

 


 

 
 
Egy kis érdekesség
Egy kis érdekesség : A lovak alapvető szükségletei

A lovak alapvető szükségletei

  2011.01.22. 18:26



Mintegy 5000 éve annak, hogy az ember a maga szolgálatába állította a ló erejét és gyorsaságát, hogy igavonóként és "szállítóeszköz"-ként használja. A II. világháború után, a gépesítés előrehaladtával alapvetően megváltozott ez a régi ember-ló kapcsolat. Korábban a mezőgazdaságban, a hadseregben vagy a szállításban órák hosszat a szabad levegőn dolgozó és mozgó állat egyszeriben a nap nagy részét istállóban töltő szabadidőpartnerré, vagy egyszerűen csak "sporteszközzé" vált.

Az új, rövidebb, de intenzívebb használatból adódóan a lótartásra rendelkezésre álló hagyományos istállók, lovasobjektumok és tartási technológiák alapvetően korlátozzák a ló számára elérhető életteret az evolúció több millió éve során megszokotthoz képest. Mindezt alátámasztja az is, hogy a háziasítás során szélsőségesen árutermelésre (tej, hús, tojás stb.) szelektált más háziállatfajokhoz viszonyítva a ló genetikai állománya szinte semmit sem változott. A következőkben áttekintjük a ló szükségleteit, melyek kielégítésére törekednünk kell a természet- és "lószerű" tartási körülmények kialakításánál.
A mozgás

lovak_alapveto_szuksegletei_kA ló pszichéje és viselkedési formái az évmilliók alatt a füves sztyeppék és szavannák nyújtotta tágas élettéren alakultak ki. Az évszakok miatt bekövetkező vegetációs változások a táplálék utáni szinte állandó vándorlásra kényszerítették őket. Eközben végig ki voltak téve a húsevők támadásainak és az időjárás viszontagságainak, amellyel szemben csak a csorda-ménes-család összetartó erejében bízhattak. Mindezek a körülmények együttesen egy magasan specializált menekülő- és csordaállat létrejöttét eredményezték: a lovat. Ennek az állatnak lételeme a mozgás, amelyen az evolúció évmillióihoz képest a háziasítás röpke 5000 éve mit sem változtatott.
Szemléltetésként néhány adat: "A Serengeti zebrái mintegy 80-200 km2 nagyságú élettérben mozognak. Naponta kb. 26 km-t vándorolnak a táplálkozás során." (Klingel)
Tyrel megfigyelései szerint a vadon élő new forest pónik mintegy 7-10 km2-es élettérben élnek. A vándorlás és az élettér nagysága nagyban függ az adott terület vegetációjától (állateltartó képesség), valamint attól, hogy mekkora távolságra van itatóhely. Gazdag legelő esetén kb. 6 km, míg szegényebb vegetáció esetében akár 20-30 km sugarú körben is mozoghatnak a lovak táplálék után kutatva.
A mozgás annyira fontos az egészséges életfolyamatokhoz és a mozgásszervek regenerációjához, hogy a táplálkozás után a legfontosabb a ló számára. Nagyon sok lóbetegség összefüggésbe hozható a mozgáshiánnyal. Első helyen természetesen a mozgásszervi megbetegedések, ugyanis a nem kellően mozgatott (trenírozott) ízületek, inak, izmok stb. sokkal sérülékenyebbek. A pata vérellátásáért felelős patamechanizmus is csak megfelelő szilárdságú talajon végzett, elegendő mozgás mellett kielégítő. A patahenger-gyulladás kialakulásáért is a genetikai hajlam mellett a mozgáshiány a fő felelős. A mozgás az elegendő ízületi folyadék termelődéséhez is elengedhetetlen. A keveset mozgó ló igénybevétel esetén sokkal többször botlik meg, mert inai, kötőszalagjai elvesztik rugalmasságukat, ami oda vezethet, hogy a sérülékeny inakon sokkal gyakoribbak a kisebb-nagyobb szakadások, ennek következtében az enyhébb-súlyosabb fokú sántaság. Még szembetűnőbb az izmok gyors leépülése mozgáshiány következtében. Nem beszélve arról, hogy egy edzett izom akár háromszor annyi glikogént (az izmok energiaforrása) tartalmaz, mint az edzetlen. A lebomló glikogén anyagcseretermékeit a vörös vértestek szállítják el, melyekből az edzetlen izmok szintén kevesebbet tartalmaznak (izomláz-ünnepi betegség-izombénulás lehetősége). Az imént felsorolt fizikai károsodások mellett a mozgás hiánya mentális problémák kialakulásához is vezethet. Ezek egy része az ún. rossz szokások kategóriájába tartozik. Ilyenek a kényszermozgások, például a fejrázás, vagy a szitálás, mikor a ló a fejét és a nyakát hintáztatva a súlypontját hol az egyik, hol a másik első lábára helyezi. Tulajdonképpen a szitálás egy formájaként fogható fel, mikor a ló folyamatosan körbe-körbe jár a bokszban. Ha a tartási feltételeken nem változtatunk, legtöbbször ezek a rossz szokások visszafordíthatatlanul berögződnek, amit gyakran a többi unatkozó istállótárs is átvesz.
A mozgáshiány leginkább a hobbilovakat sújtja. Jellemző, hogy néha csak napi 1 órára kerülnek ki az istállóból, a többi 23-at a négy fal között töltik. Télen vagy rossz idő esetén, ha nem áll rendelkezésre fedett lovarda, sokszor csak a hétvégén szabadulnak ki a bokszukból. Csoda, ha ilyenkor jókedvükben ugrándoznak, még ha ezzel veszélyeztetik is a lovast? Az, hogy a lovaglás az egyik legsérülésveszélyesebb sportág, nem kis részben indokolható a mozgáshiányos tartási feltételekkel. Ha a ló nem dolgozik nyeregben vagy kocsiban legalább napi 3-6 órát, ami a mai gyakorlatban szinte elenyésző, akkor biztosítanunk kell számára a szabad mozgást a legelőn, karámban, kifutóban vagy egyéb módon, legalább ennyi ideig. Ellenkező esetben könnyen ürömmé változhat az az öröm, amit a ló a lovasának adni tud.
A fény, a friss levegő és a klíma iránti igény

A ló őshazája az állandó intenzív napsugárzásnak kitett, védelmező árnyék nélküli sztyeppe. Ennek köszönhetően a fény iránti igénye óriási. A napfény emeli a mozgáskedvet, ezzel erősíti a légzőrendszert, a vérkeringést, a takarmányfelvételt, ezáltal pozitívan hat az egész anyagcserére, és emeli a szervezet védekező képességét a fertőzésekkel szemben. A nap UV-sugárzása emellett a D-vitamin-szintézisben játszik fontos szerepet. Ezáltal közvetve felelős a normális Ca-P anyagcseréért is. A bányalovakat vizsgálva kutatások arra is rávilágítottak, hogy sötétben csökken a vérben a vörös vértestek száma.
A fény a szembe jutva a közti agyon keresztül a hipofízis első lebenyét ingerli, amely a szabályos nemi működésért és anyagcseréért felelős hormonokat termel. Ahogyan emelkedik a napfényes órák száma, úgy lesz egyre intenzívebb az ivari működés is. Késő tavasztól kora nyárig a legkifejezettebb a kancák sárlása, ekkor a legeredményesebb a fogamzás is. Ezért a tenyésztők, ha korai csikót akarnak, már a tél közepétől úgy választják meg kancáik mozgatásának időpontját, hogy az a lehető legfényesebb napszakra essék, ezzel hozzájárulnak a minél koraibb ivarzás beindulásához. Telivértenyésztők, ahol talán legfontosabb a korai csikózás, mesterséges fényprogram alkalmazásával érik el ezt a hatást.
Megfigyelések szerint a szőrváltást is pozitívan befolyásolja a fény. Sokat istállóban tartott ló sokkal lassabban váltja a szőrét, mint a szabadban tartott (természetesen a megfelelő táplálásról nem elfeledkezve).
A ló egy olyan csordaállat, amely gyors és kitartó mozgásra képes, ez azonban csak akkor zavartalan, ha a légzőrendszer és a tüdő elegendő friss levegőhöz jut. Ezért a ló az evolúció során egészen kiváló légzőorganizmussá vált. (Adalékul: a ló akár 33-35-szörösére tudja emelni a gázcseréjét, szemben a kutya 10-szeres vagy az ember 20-szoros értékével). A ló egy lélegzetvétellel mintegy 5 liter levegőt képes felvenni, ez a legnagyobb a háziállatok közül. Ez a nyugalmi érték gyors vágtában akár 2-6-szorosra is emelkedhet. Ez azt jelenti, hogy a nyugalmi 10-14 légvétel ügetésben 50, vágtában akár jóval 100 fölé is emelkedhet. Érdekesség, hogy vágtában a lélegzetvételek és a vágtaugrások 1:1 arányban korrelálnak. Minden galoppugrás egy lélegzetvétel, az elugrásnál belégzés, a talajfogáskor kilégzés. Azonban amilyen csodálatos teljesítményre képes ez a légzőrendszer, annyira érzékeny is. Egyes állatorvosi vélemények szerint a lovak 10%-a szenved idült légzőszervi problémáktól, és szinte minden negyedik-ötödik ló átesik valamilyen akut légzési betegségen. Azaz mindent összevetve, minden harmadik ló szenved légzőszervi károsodást! Ezzel a légzőszervi betegségek a második helyet foglalják el a lóbetegségek között. Legismertebbek az idült bronchitis és a légsejtes tüdőtágulat, vagy a fertőző betegségek közül a lóinfluenza, rhinopneumonitis stb.
A betegségek tüneteinek kialakulásában döntő szerepet játszik a környezet ammónia- (amely bénítja a légúttisztító csillócskákat) és porszennyezettsége, a porszemcséken megülő allergén gombaspórákkal, pollenekkel, melyek legtöbbször a takarmányból és az alomból származnak. Mivel a tünet általában köhögés, bizony nem könnyű kideríteni, mi áll a háttérben okként: a por, az ammónia, az allergia, esetleg valamilyen fertőzés?
Egy azonban biztos, a ló köhögése mögött a legritkább esetben, szinte soha nem állhat az embereknél oly gyakori "megfázás". A meleg istálló ugyanis még télen sem található a ló "kívánságlistáján". Ellentétben a fagyoskodó emberrel, a ló kitűnő fűtéssel rendelkezik, ezért erős a hidegtűrése. Érthető, hiszen a védtelen sztyeppéken ki volt téve a hónak, a szélnek, esőnek, az erős hőingadozásnak, egyéb időjárási viszontagságoknak. Hogy a ló mennyire jól tűri az időjárási szélsőségeket, arra jó bizonyíték az elterjedése, hiszen az arábiai sivatagoktól az északi tundrákig bárhol megtalálja életfeltételeit. Ne féltsük tehát a lovat, bármely időjárásban engedjük nyugodtan a szabadba mozogni, mert még ha erősen nedves is a szőre, a legritkább esetben fázik meg. Ehhez egy adalék: Mikor a németek elhajtották Lengyelországból a Janow-Podlaski ménest, Holsteinben szállásolták el őket, ahol egy bővízű tóból ittak. Megfigyelték, hogy nem egyszer előfordult a legnagyobb hidegben is, hogy vemhes kancák vagy fiatal csikók fürödtek a hideg vízben minden következmény nélkül. Ezek a példák jól bizonyítják, hogy az emberi hideg-, melegérzet mennyire távol esik a lóétól. A túlságosan aggódó lótulajdonosok megfeledkeznek arról, hogy a mozgás intenzitása, a testfelület nagysága és a súlya befolyásolja a test hőháztartását. A ló és az ember között csak kb. 8-szoros testsúlykülönbség van, de a hőleadás szempontjából fontos fajlagos felület különbsége 20-szoros! Hasonló a helyzet a mozgással kapcsolatos hőtermeléssel, illetve hőleadással kapcsolatban is. Ellentétben a többi háziállattal, a ló testfelületét bőven borítják verejtékmirigyek, így izzadással könnyen megszabadulhat a felesleges hőmennyiségtől. Ugyanis az átnedvesedett szőr megnöveli a hőleadási felületet, az izzadság párolgáshője pedig jelentősen hűti a szervezetet. Az évszakok változásából adódó hőmérséklet-változásokhoz a ló a szőrzete változtatásával kiválóan alkalmazkodik. A sűrű, durvább téli szőrzet szigetelése kiváló, amit bizonyít télen a lovon megmaradó hó is. A hideg eső sem tudja ezt a bundát átáztatni, mert a szőrszálak kis csatornácskákat képezve levezetik a vizet róla. A legtöbb kehes ló éppen a bezárt istállóknak és a legkisebb huzattól is féltve óvó gazdának köszönheti betegségét. A gond abból adódik, hogy ezek az emberi klímazónában tartott lovak nincsenek felkészítve a hirtelen hőmérséklet-változásra, amikor a meleg istállóból az akár 20 fokkal hidegebb szabadba kerülnek. A ló számára, ha van száraz alom és elegendő energiadús takarmány, a tartós mínusz fokok elviselése sem jelent semmi gondot.
Összefoglalva: a friss levegő sokkal fontosabb a ló számára, mint a meleg istálló!
Csordaösztön, szociális kapcsolatok

Mint minden más háziállat vagy akár az ember, a ló is szociális körülmények között élő, társasági lény. Együttélésüket a vadonban, családi kapcsolatban élik meg.
Egy ménhez egy vagy több kanca és a szaporulatuk tartozik. Ezek a családi egységek időlegesen laza csordakapcsolattá is válnak, miközben a család vándorol a legelő, az itató- vagy a pihenőhely között, mikor összetalálkoznak a többi fajtársuk családjaival. Legtöbbször anélkül, hogy ez rivalizációs harccá válna a családvezető domináns egyedek között. A felnőtt, család nélküli mének, valamint a fiatal, különböző életkorú méncsikók lazán összefüggő kis csapattá állnak össze egészen addig, míg egy fiatal kancát el nem tudnak csábítani, és saját családjukat kialakítani.
A szociálisan együtt élő lovak között az egyedek szigorú rangsorban élnek. A rangsorban feljebb álló egyed foglalja el a jobb legelőt, ő iszik először, övé a jobb pihenőhely stb. Az esetlegesen előforduló rangsor-nézeteltéréseket fenyegető nézéssel, mozdulatokkal, harapással, rúgással oldják meg. A rangsorbeli helyével minden egyed tisztában van, ugyanígy azzal is, hogy mit tehet és mit nem. Egy új ló megjelenése rangsorharcot vált ki a csoport tagjai között. Ám ha befogadják, a csapat összetartása biztos és szilárd háttérül szolgál neki. Csakúgy, mint a csapat többi tagjának, biztosítja a szociális kapcsolatok megélését.
Az élet a fajtársak között, a ménes védettségében, ez képes egyedül megadni a biztonság és a nyugalom zavartalan érzését a lónak.
Táplálkozás - életritmus

Emberi szemszögből nézve, a vadon élő lónak unalmas élete van. Napjai egyhangúan, szinte csak az evéssel és a pihenéssel telnek. Tudományosan megfogalmazva: " A ló természetes táplálkozási szokásait a folyamatos, kis mennyiségekben történő táplálékfelvétel jellemzi, rövid pihenőkkel és a megfelelő takarmánynövények gondos megválogatásával." (Meyer)
A legelőn a takarmányfelvétel úgy történik, hogy a ló ajkai és foga segítségével megragadja a kiválasztott növényt, majd egy kis rántással oldalra letépi. Az ideális fűmagasság a ló számára 15-60 cm. Az egy harapásra felvett fűmennyiség mindössze átlag 1-1,5 g. Ezek ismeretében ahhoz, hogy a ló napi takarmányadagját elfogyassza, mintegy 60-70 ezer rágásra van szüksége. Táplálkozás közben lassan előrefelé halad, egy helyről 1-2 falatnál többet nem harap le anélkül, hogy tovább ne állna. Egzakt megfigyelések szerint 24 óra alatt mintegy 4-6 km-t tesz ki csak az evés közben megtett távolság. A ló sokkal lassabban eszik, mint más legelő állatfajok, közben gondosan és célzottan kiválogatja a neki tetsző falatokat. Ezért a lónál kizárt, hogy szeget, drótot, köveket stb. felegyen a fűvel, ami pl. a szarvasmarhánál gyakran megesik. A ló a neki nem tetsző növényeket vagy eleve meg sem eszi, vagy ha leharapta, és mégsem ízlik neki, egyszerűen a szájából oldalra kiengedi. Ez a táplálkozási forma a gyakorlatban azt eredményezi, hogy a nap 24 órájából 16-ot táplálkozással tölt. A megfigyelések szerint egy 24 órás nap négy táplálkozási periódusra oszlik. Egy hosszabb, kb. 3 óra időtartamúra, amely valamivel naplemente előtt kezdődik, két rövidebb, délelőtti, illetve délutáni táplálkozási szakaszra, és végül a leghosszabb periódus kora estétől mintegy éjfélig tart. A napközbeni táplálkozási periódusok megoszlása a rendelkezésre álló takarmánykínálattól, az időjárástól és az évszakoktól függően bizonyos mértékben változhat (pl. erős szélben általában nyugtalan a ló, ilyenkor kevesebbet is eszik).
A ló egész emésztőtraktusa úgy alakult ki, hogy fel tudja dolgozni a nagy ballaszttartalmú tápanyagokat (szálastakarmány), ugyanígy a belső órájának megszokott ritmusa is azon alapul, hogy táplálékszükségletét hosszabb idő alatt kell kielégítenie. Ezért van aztán, ha a ló meg is kapja ugyan pellet vagy granulátum formájában azt a tápanyagmennyiséget, amely fedezi a szükségleteit, mégsem érzi magát jóllakottnak. Ezért kell biztosítanunk számára elegendő szálastakarmányt (szénát, jó minőségű szalmát), hogy a bélben a struktúrát adó ballaszt jóllakottságot keltsen benne. Ez nem elhanyagolható, már csak a fentebb említett rágásmennyiség miatt sem, ugyanis 1 kiló széna megrágásához 4-szer annyi rágómozgás szükséges, mint 1 kiló pellethez! Ez a magyarázata annak is, miért esznek oly szívesen a lovak az alomszalmából is, ha már abrakkal fedeztük a szükségletüket. Ezért fordul elő a főként abrakon tartott lovak esetében, hogy felfalják maguk alól kóros esetben akár az egész almot (ilyenkor általában fűrészporral almolnak), vagy megrágják a boksz vagy az állás fa vagy egyéb rágható részeit.
Természetes körülmények között a táplálkozási periódusok mindig hosszabb-rövidebb pihenési periódussal zárulnak. Éjfél és hajnal között telnek az intenzív pihenés órái. Ebben a periódusban a felnőtt lovak is mélyen alszanak, kinyújtott lábakkal, az oldalukon fekve. A nappali nyugalmi periódusokban zömmel állva, lábaikat felváltva pihentetve, vízszintesen tartott nyakkal, félig lecsukott szemmel, lefittyedt alsó ajakkal, esetleg fekve, de maguk alá húzott lábakkal pihennek, szunyókálnak. Fejük ebben a tartásban szabadon figyelheti a környezetet, esetleg ajkukkal babrálják a fekve elérhető növényzetet. Jóllehet, a mély alvásban a ló egészen az oldalán fekszik, a tudata azonban ilyenkor sincs kikapcsolt állapotban. Valamely nyugtalanító körülményre, vagy a csapat éberebb állapotban levő tagjainak legkisebb jelzésére is azonnal képes reagálni, és pillanatokon belül menekülni. A reakciókészségnek ez az állandóan bekapcsolt volta eredményezi azt, hogy a ló zajos vagy nyugtalan környezetben képtelen a normális pihenésre. A felnőtt állatok alig több mint egy órát töltenek mély alvással, a fiatal és növendéklovak viszont akár napközben több alkalommal is alszanak mélyen. A hosszú éjszakai pihenési periódus többi részét egyéb tevékenységekkel töltik, például szunyókálnak, legelésznek, szociális bőrápolást végeznek a társaikon, vagy éppen trágyáznak.
Jellemző a sztyeppelakó állatokra az a mód, ahogyan a ló kiválasztja a pihenőhelyét. Nos, ők nem az ember által elképzelt, széltől védett erdei tisztást választják, hanem sokkal inkább egy szabad, magasabban fekvő, szélnek kitett helyet, dombot, buckát, állást, ahonnan a környezet jól szemmel tartható. A légmozgás nyáron az ilyen dombtetőktől távoltartja a rovarokat, de mindenekelőtt a szél idejekorán idehozza a settenkedő természetes ellenségek szagát. Ez biztonságérzetet ad a ló számára, és biztosítja a nyugalmi időszak zavartalanságát. Ezzel érthetővé válik, miért keresi fel a szabadon tartott háziló főként napközben az árnyékot és a rovarok elleni védettséget adó istállót vagy féltetőt, és miért vonul éjjel alkalmanként inkább a szabadba aludni. Az alvóhelynek nemcsak biztonságosnak, hanem száraz aljzatúnak is kell lennie. Erre a magasabban fekvő terület sokkal alkalmasabb, mint a sík. A ló számára sokkal fontosabb a fekvőhely puhaságánál, hogy az száraz legyen (különösen kedvelik a poros-homokos részeket).
Üdítő időtöltés

A nap fennmaradó részét egyéb tevékenységekkel töltik a lovak. Ennek javát a szociális bőrápolás teszi ki. Ilyenkor a két partner egymással szemben áll, és testük azon részeit vakargatják, amit egyedül nehéz volna elérni. A táplálkozási, illetve a pihenési időszakban egészen különleges módon talál egymásra a két, szőrápolást óhajtó egyed. Viselkedéskutatók felfedezték, hogy a viszkető egyed úgynevezett tisztítási arckifejezést vesz fel, mire az ugyancsak vakarózni akaró társa ugyanilyen mimikát ölt fel. Különösen kedvelik, ha a sörényélt, a martájékot, a hát felső harmadát vagy a farokrépát vakargatja a társuk. Az ilyen szőrharapdálás a lónál szociális kommunikáció is, az összetartozás megélését jelenti. A felnőtt állatok között életre szóló barátságok alakulhatnak így ki, különösen jellemző ez anya és lányai között. Ugyancsak szőrápolásnak számít a hempergés, amit a lovak láthatóan nagy előszeretettel végeznek. A hempergés egyébként annyira kedvelt, hogyha egy ló elkezd hemperegni, gyakran társai többsége is csatlakozik hozzá. Ehhez legtöbbször poros, homokos talajú helyet választanak, de némelyik szereti a sáros, agyagos helyeket, télen pedig szívesen hemperegnek a porhóban. Egyébiránt testének azon részeit, amelyet elér, fogaival vagy a patájával vakargatja. Különös előszeretettel harapdálja fogával a lábait, illetve a hátsó lábával vakargatja a pofatájékát, illetve a fülei mögötti részt. Ugyanúgy szívesen vakarózik faágakban, egyéb szilárd tárgyakban (istálló fala, karám stb.) is, főként a nyak alsó részét, a farokrépát vagy a sörényélt (micsoda méreg, ha a nagysörényű házi kedvenc fele hajzuhatagát ledörzsöli a karámban). A csikók és a fiatal lovak módfelett szeretik a kiadós futkározással járó fogócskát, amely gyakran hosszabb ideig is eltart. Bizonyos körülmények között a felnőtt egyedek is kedvüket lelik egy kiadósabb vágtában, miközben vidáman bakolásznak és nyerítenek. Különösen a sokáig állásra kényszerített egyedek vezetik le felesleges energiáikat vidám bakugrásokkal.
Az egyéb tevékenységek közé tartozik még a vízfelvétel, a széklet-, illetve a vizeletürítés, ami pedig a ló mindennapjainak természetes velejárója.

Info - Egy kicsi mozgás...: A mozgáshiány leginkább a hobbilovakat sújtja. Jellemző, hogy néha csak napi 1 órára kerülnek ki az istállóból, a többi 23-at a négy fal között töltik.

Info - A légzőorganizmus: A ló egy lélegzetvétellel mintegy 5 liter levegőt képes felvenni, ez a legnagyobb a háziállatok közül. Ez a nyugalmi érték gyors vágtában akár 2-6-szorosra is emelkedhet.

Info - Gyógyszer a nyugalom: A reakciókészség állandóan bekapcsolt volta eredményezi azt, hogy a ló zajos vagy nyugtalan környezetben képtelen a normális pihenésre.

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2011.09.25. 18:23
2011.05.08. 20:57
2011.05.08. 12:33
2011.02.22. 21:02
Friss hozzászólások
 
Képek
 
Hányan vagyunk ma?
Indulás: 2011-01-16
 

 
Naptár
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Lovardák
 
A lovak viselkedése
 
Versek
 
Nyihogjunk!
Ha van valami észrevételed, akkor légyszi azt ne a chatbe ird, hanem a "MIT RAKJAK MÉG AZ OLDALRA?"-ba!!! Elöre is köszi!!! <3
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Mia kedvenc sportotok?
Lezárt szavazások
 
Szoktál segiteni...?
Te szoktál segiteni eltünt állatok keresésében, haza juttatásában?

Igen, minden adandó alkalommal...
Attól függ, néha...
Szerencsére ritka, de szoktam...
Nem igazán vonz...
Nem...
Minek, ugyis haza mennek, jutnak...
Eggyáltalán nem érdekelnek, lesz ami lesz velük...
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?