A lipicai ló az egyik legnemesebb lófajta. Finom kecsességének, szépségének és klasszikus stílusának köszönhetően igazi vezetőként van számon tartva. Elég könnyű idomítani, igen tanulékony, az idomítók és a közönség is kedveli ezeket a lovakat. Világszerte emberek ezrei töltik meg a sportcsarnokokat és arénákat, hogy láthassák a lipicai lovak felejthetetlen előadását.
A fehér lipicai ló története
Ha a lipicai lóról beszélünk meg kell említenünk a bécsi székhelyű lovasiskolát, a spanyol lovasiskolát, mely a mai napig fontos szerepet játszik a klasszikus lovaglás megőrzésében. A teljesen fehér vagy tudományosan helyesebben szólva "szürke" lipicai sötéten születik, jobban mondva feketén, nem olyan, mint a fehér lovak általában. A lipicai lovaknak fekete bőrük és sötét szemük van. Minden évben világosabbá válnak, körülbelül 6 év után kifehérednek. A fekete és barna lipicai ló ritka, azt tartják róla, hogy szerencsét hoz. A lipicai erős ló, izmos háttal és lábakkal rendelkezik. Nevét a mai Szlovéniában található Lipica nevű kis településről kapta.
A lipicai tenyésztési nyilvántartás hagyományos névadási rendszerrel rendelkezik. Hagyományosan két nevet adnak nekik, az első az apacsődör neve, a második pedig az anyaállat neve.
A mai lipicai csődör
Manapság világszerte a lipicai csődört klasszikus bemutatókon és felvonulásokon szerepeltetik. Ezenkívül számos könyv, műsor és film szereplője. A csődörek általában kanca nélkül élnek egy ménesben. A lipicai csődör várható élettartama elérheti a 35 évet. Az idomításkor szükség van türelemre, elismerésre és gyengédségre. A lipicai ló gyöngéd állat, azonnal reagál a dicsérő szavakra, az elismerésre és a tapsra. Nem kedveli az erőszakosságot. Ilyen módon gyöngéd és nem erőteljes utasításokkal történik az idomítása. Ha egyszer lehetőség van rá látni a lipicai lovak előadását, nem szabad kihagyni. Mindenkit magával ragad a páratlan lipicai csődör precíz, jól kiszámított, klasszikus mozdulata.